Blog
Co to jest iniekcja w budownictwie i kiedy się ją stosuje?
Iniekcje budowlane polegają na wprowadzaniu materiału o konsystencji płynnej lub półpłynnej w określone miejsce po wcześniejszym wykonaniu odwiertów. Iniekcje to metody uszczelniania i wzmacniania budynków. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna, a więc nie ma potrzeby odsłaniania podziemnych fragmentów ani dokonywania rozbiórek całych fragmentów budowli. Iniekcje budowlane stosowane są wszędzie tam, gdzie tradycyjne metody zawodzą lub są niemożliwe do wykonania.
Jak dobrze uszczelnić ścianę szczelinową?
Ściany szczelinowe są szczególnie narażone na zawilgocenie – są to zbrojone konstrukcje żelbetowe powstające w wyniku zabetonowania głębokiego wykopu w gruncie. Ściany szczelinowe muszą być zabezpieczone przed wilgocią, ponieważ wody gruntowe mogą mieć destrukcyjny wpływ na całą konstrukcję budynku. Bardzo często okazuje się, że ściany szczelinowe są niewystarczająco szczelne i dochodzi do podciągania kapilarnego wilgoci.
Skuteczne osuszanie budynków krok po kroku
Kluczem do skutecznego osuszania budynku jest uszczelnienie miejsc przecieków. Zjawisko podciągania kapilarnego jest dość powszechne, zwłaszcza jeśli nie zastosowano izolacji poziomej lub gdy jest ona nieszczelna. Zawilgocone mury tracą wytrzymałość, co może skutkować uszkodzeniem całej konstrukcji budynku.
Jakie są rodzaje izolacji powłokowej?
Izolacje powłokowe mają chronić budynek przed zalewaniem i zawilgoceniem w wyniku występowania wód gruntowych oraz powstrzymywać parcie hydrostatyczne. Każda izolacja wodochronna powinna być szczelna i ciągła – w odróżnieniu od izolacji przeciwwilgociowej ma za zadanie chronić przed stałym naporem wody. Izolacje powłokowe mogą być układane w sposób jedno lub wielowarstwowy i wykonywane są z różnych rodzajów materiałów.
Co zrobić, gdy rura przecieka w miejscu przejścia przez ścianę?
Elementy instalacji grzewczej i wodnej w nowoczesnym budownictwie są ukryte pod warstwą tynku i biegną w ścianach. Takie rozwiązanie wpływa oczywiście na estetykę wnętrz, ale niesie pewne ryzyko związane z przeciekami. Co prawda rury mogą działać niezawodnie przez wiele lat, ale ryzyko powstania rozszczelnienia zawsze istnieje. Do przecieku może dojść w wyniku naszej ingerencji, na przykład podczas remontu. Do rozszczelnienia zwykle dochodzi w miejscach łączeń i na kolankach. W momencie, gdy ruszymy rurą, może na przykład poluzować się gwint. O problemach mogą świadczyć mokre plamy na ścianie.
Czym jest tak zwany system białej wanny i czy warto w niego inwestować?
Odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wnikaniem wody to jedna z najistotniejszych kwestii, wpływająca zarówno na jakość konstrukcji, jak i na bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania danego obiektu. Alternatywą dla tradycyjnych systemów hydroizolacji (jak papy, membrany, masy), może być konstrukcja z betonu o określonych właściwościach, nieprzepuszczającego wody. Mowa tutaj o tak zwanej „białej wannie”. Co konkretnie określamy mianem „białej wanny”? Czy to się opłaca?